VAMK vahvistaa yhteistyötään Teuvan kunnan kanssa
Teuvan kunta on allekirjoittanut avainkumppanuussopimuksen Vaasan ammattikorkeakoulun kanssa. Avainkumppanuus mahdollistaa systemaattisen ja tuloksellisen yhteistyön.
Vaasan ammattikorkeakoulu ja Teuvan kunta allekirjoittivat avainkumppanuussopimuksen 30.10.2025. Yhteistyössä painotetaan erityisesti hanketoimintaa, jossa voidaan yhdistää Teuvan kunnan paikalliset tarpeet ja VAMKin substanssi- ja hankeosaaminen.
Yhteistyösopimuksen allekirjoittivat Teuvan kunnan puolesta Veli Nummela ja VAMKin rehtori, toimitusjohtaja Hannu Vahtera.
”Näen yhteistyössä VAMKin kanssa monia mahdollisuuksia. VAMKin vahva panostus esimerkiksi energia-alaan, tuotantotalouteen sekä sähköön ja automaatioon ovat hyviä yhtymäpintoja Teuvan kehitysvisioihin ja meneillään oleviin elinkeinoelämän hankkeisiin. Myös rekrytointikysymyksiin ja työelämäsuhteisiin liittyvä yhteistyö voi tuoda molemminpuolisia hyötyjä. Tarvitsemme jatkossakin uusia osaajia paikkakunnalle”, kertoo Teuvan nykyinen kunnanjohtaja Rami Mattila.
”Teuva tarjoaa VAMKille strategisen kumppanuusmahdollisuuden. Kunta sijaitsee lähellä Vaasan seutua ja vahvistaa VAMKin roolia aluekehityksen ja elinvoiman edistäjänä koko maakunnassa. Teuvassa toimii monipuolinen pk-yrityskenttä ja kunnan vahva yrittäjähenki ja sitoutuminen elinvoiman kehittämiseen luovat pohjan pitkäjänteiselle kumppanuudelle”, VAMKin TKI-johtaja Marja-Riitta Vest toteaa.
Avainkumppanuusmalli
Vaasan ammattikorkeakoulu tarjoaa yrityksille ja yhteisöille erinomaisen mahdollisuuden kehittää liiketoimintaansa kestävästi ja vastuullisesti, houkutella alan parhaita osaajia ja osallistua huippuluokan tutkimus-, kehittämis- ja innovaatioprojekteihin. Vastikkeellisella avainkumppanuudella yritys saa systemaattisen ja tuloksellisen yhteistyön, joka rakentuu vuosittaisen yhteistyösopimuksen varaan. Tämä yhteistyö on suunniteltu tukemaan yritysten ja organisaatioiden kasvua ja varmistamaan, että niiden käytössä on huomisen osaava työvoima.
Lisätietoja avainkumppanuudesta
Kuvassa vasemmalta VAMKin TKI-johtaja Marja-Riitta Vest ja rehtori, toimitusjohtaja Hannu Vahtera, Teuvan kunnan juuri eläköitynyt pitkäaikainen kunnanjohtaja Veli Nummela, VAMKin palveluliiketoiminnan päällikkö Jenna Puska ja Teuvan elinkeinojohtaja Juha Niemelä.

